SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII W KLASIE PIERWSZEJ LICEUM, TECHNIKUM
Dział: Atmosfera
Temat lekcji: W świecie wiatru - wiatry lokalne, cyklony tropikalne i trąby powietrzne.
Cele kształcenia: - pozanie występujacych na Ziemi wiatrów - poznanie przyczyn występowania wiatrów w różnych regionach Ziemi - rozumienie wpływu wiatórw na życie i działalność człowieka w różnych regionach swiata
Cele operacyjne:
Uczeń wie: - co to są bryzy, wietry gorskie i dolinne, wiatr typu fenowego- halny, bora, mistral, chinook, cyklony tropikalne, trąby powietrzne i tornada - zna rejony występowania - jakie są przyczyny tworzenia sie wiatów lokalnych, cyklonów tropikalnych, trąb powietrznych, tornad - jakie konsekwencje wywołują wiatry w różnych regionach świata
Uczeń rozumie: - przyczyny powodujące występowanie poszczególnych rodzajów wiatrów - wpływ poszczególnych rodzajów wiatrów na życie i działalność gospodarczą ludzi
Uczeń potrafi: - wyjaśnic warunki tworzenia sie poszczegolnych rodzajów wiatrów - zaprezentować wiatry za pomocą rysunku, schematu - wskazać na mapie rejonyy występowania poszczególnych rodzjów wiatrów - przedstawić skutki społeczne i gospodarcze wynikajace z występowania tych wiatrów w poszczególnych regionach świata
Metody pracy: rozmowa kontrolowana, praca z podręcznikiem, praca z mapą
Formy pracy; praca w grupach, praca z całą klasą
Środki dydaktyczne: podręcznik, mapa fizyczna świata, atlasy, plansze , foliogramy
TOK LEKCJI:
1. Czynności organizacyjne
2. Wprowadzenie do lekcji - komentarz dydaktyczny: Wiatr jest nieodłącznym elementem przyrody, który występuje we wszystkich szerokościach geograficznych. Są jednak wiatry charakterystyczne tylko dla niektórych regionów świata - zaliczamy do nich wiatry lokalne. Są też wiatry, których przebieg ma czesto katastofalny dla ludzi przebieg - należą do nich cyklony tropikalne, trąby powietrzne, tajfuny i tornada.
3.Realizacja materiału:
a) Podział klasy na 5 grup - praca w grupach Każda grupa otrzymuje polecenia do opracowania:
grupa nr 1 Na podstawie tekstu w podręczniku wyjaśnij w jaki sposób powstają bryzy, wskaż na mapie gdzie występują, jaką rolę odgrywały w przeszłosci dla żeglarzy,a jaką rolę odgrywają współcześnie. Wykorzystaj do omówienia foliogram lub planszę
grupa 2 Na podstawie tekstu w podręczniku wyjaśnij w jaki sposób powstaje wiatr typu fenowego, wskaż na mapie rejony gdzie występuje, jakie nosi nazwy w różnych górach świata,określ cechy fizyczne tego wiatru oraz wymień jakie powoduje skutki. Wykorzystaj do omówienia foliogram lub planszę.
grupa 3 Na podstawie tekstu w podręczniku wyjaśnij w jaki sposób powstaje wiatr górski i dolinny, jakie skutki powoduje. Wykorzystaj do omówienia foliogram lub planszę.
grupa 4 Na podstawie tekstu w podreczniku wyjaśnij co to są cyklony tropikalne, w jaki sposób powstają, wymień zjawiska towarzyszącec yklonom tropikalnym, wskaż rejony występowania oraz wyjaśnij jakie są ich skutki. Wykorzystaj do omówienia foliogram lub planszę
grupa 5 Na podstawie tekstu w podręczniku wyjaśnij co to są tornada i trąby powietrzne, w jaki sposób powstają, wymień zjawiska towarzyszące, wskaż na mapie rejony ich występowania oraz wyjaśnij jakie skutki powdują.
b) prezentacja poszczególnych tematów przez liderów grup, równoczesnie samodzielne sporzadzenie przez uczniów notatki z lekcji
4. Podsumowanie pracy. Dokonanie oceny pracy uczniów zgodnie z przedmiotowym systemem oceniania
Aneta Świetlicka
|